top of page

O MNIE

 

    Zaczęłam zajmować się literaturą już w wieku... pięciu lat. Wtedy to ułożyłam swój pierwszy wiersz pod wiele mówiącym tytułem "Przyjechała, nie zgaszała". Później publikowałam między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyłam kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA. Bytność na nim zaowocowała przyjaźnią ze zwariowaną i niezwykle twórczą grupą atrystyczną Totart z Trójmiasta oraz niektórymi muzykami słynnej jazzowej formacji Miłość.

 

   Moje młodzieńcze artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrałam jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” w reżyserii Krzysztofa Nowaka, oraz śpiewałam w zakręconym zespole "Mądruś & his Magic Mądrale".

 

  Pisałam słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Nasze wspólne utwory wykonywał w programie telewizyjnym Emilian Kamiński.

 

    W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) zajmowałam się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyłam się mieszkając wcześniej ponad cztery lata w Belgradzie, gdzie mój ojciec - językoznawca i literat, pracował na uniwersytecie jako lektor języka polskiego. Moje tłumaczenia publikowała m.in. „Kultura”. Zajmowałam się przekładem słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracowałam z literackimi czasopismami byłej Jugosławii.

    We wczesnych latach dziewięćdziesiątych byłam stałym współpracownikiem kultowego programu Index 202 Radia Belgrad. Współpracowałam też z III programem Polskiego Radia oraz pisałam do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”.

 

    Jednak na kolejne dwadzieścia lat pochłonęła mnie praca w biznesie. Zajmowałam najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu, Dyrektora Komunikacji oraz doradcy zarządu - w międzynarodowych korporacjach. W tym okresie swoje artystyczne zdolności wykorzystywałam jedynie czuwając nad produkcją reklam , wydając wysokonakładowe firmowe czasopisma, organizując imprezy dla kilkuset, czy nawet kilku tysięcy osób i występując jako prezenter na scenie. Za swe osiągnięcia w biznesie byłam wielokrotnie wyróżniana wewnętrznymi nagrodami.

 

   W połowie 2012 roku zakończyłam pracę w korporacji i powróciłam do twórczości. Owocem tego są moje powieści „Dziewczyna z Ajutthai” (2013 -Drugie Piętro, 2015 - rozszerzone wznowienie FILIA), "Gdy zakwitną poziomki" (2014 - FILIA), "Włoska symfonia" (2015 - FILIA) oraz Saga Bałkańska: "Nie czas na Miłość", "Nie czas na zapomnienie", "Nie czas na pożegnanie" (2016 -2017, Filia)., "Królowa Gwiazd" (2018, Edipresse Książki) i "Naprawdę jaki jesteś" (2019, Edipresse Książki).

Obecnie pracuję nad kolejną powieścią oraz nad scenariuszem filmowym (ukończyłam roczny kurs scenariopisarstwa w StoryLab Pro).

Oprócz pisania, współbycia z ukochaną rodziną (mam męża i dziewiętnastoletnią córkę, młodą aktorkę i zapaloną tancerkę ), moją wielką pasją są podróże. Szczególnie cenię sobie odkrywanie tajemnic Azji, co znalazło odzwierciedlenie w "Dziewczynie z Ajutthai".

Jestem członkiem Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAIKS. Jestem nominowana w plebiscycie "Osobowość Roku 2019" organizowanym przez Polski Times.

 

 

Podczas zdjęć do filmu "Grzechy dzieciństwa", 1983 r. Wysłuchuję uwag reżysera Krzysztofa Nowaka

  

Foto: Joanna Sibilska, Atelier21

 

    Zaczęłam zajmować się literaturą już w wieku... pięciu lat. Wtedy to ułożyłam swój pierwszy wiersz pod wiele mówiącym tytułem "Przyjechała, nie zgaszała". Później publikowałam między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyłam kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA. Bytność na nim zaowocowała przyjaźnią ze zwariowaną i niezwykle twórczą grupą atrystyczną Totart z Trójmiasta oraz niektórymi muzykami słynnej jazzowej formacji Miłość.

 

   Moje młodzieńcze artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrałam jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” w reżyserii Krzysztofa Nowaka, oraz śpiewałam w zakręconym zespole "Mądruś & his Magic Mądrale".

 

  Pisałam słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Nasze wspólne utwory wykonywał w programie telewizyjnym Emilian Kamiński.

 

    W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) zajmowałam się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyłam się mieszkając wcześniej ponad cztery lata w Belgradzie, gdzie mój ojciec - językoznawca i literat, pracował na uniwersytecie jako lektor języka polskiego. Moje tłumaczenia publikowała m.in. „Kultura”. Zajmowałam się przekładem słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracowałam z literackimi czasopismami byłej Jugosławii.

    We wczesnych latach dziewięćdziesiątych byłam stałym współpracownikiem kultowego programu Index 202 Radia Belgrad. Współpracowałam też z III programem Polskiego Radia oraz pisałam do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”.

 

    Jednak na kolejne dwadzieścia lat pochłonęła mnie praca w biznesie. Zajmowałam stanowiska Dyrektora Marketingu, Dyrektora Komunikacji oraz doradcy zarządu w międzynarodowych korporacjach. W tym okresie swoje artystyczne zdolności wykorzystywałam jedynie czuwając nad produkcją spotów telewizyjnych, wydając firmowe czasopisma, organizując imprezy (nawet dla kilku tysięcy osób) i występując jako prezenter na scenie. Za swe osiągnięcia w biznesie byłam wielokrotnie wyróżniana nagrodami.

 

   W połowie 2012 roku zakończyłam pracę w korporacji i powróciłam do twórczości. Owocem tego są moje powieści „Dziewczyna z Ajutthai” (2013 -Drugie Piętro, 2015 - rozszerzone wznowienie FILIA), "Gdy zakwitną poziomki" (2014 - FILIA), "Włoska symfonia" (2015 - FILIA), trzytomowa Saga Bałkańska  - "Nie czas na miłość", "Nie czas na zapomnienie", "Nie czas na pożegnanie", "Królowa Gwiazd" i "Naprawdę jaki jesteś" (dwie ostatnie Edipresse Książki).

 

Moim pragnieniem jest przełożenie mojej twórczości na wielki ekran. Dlatego ukończyłam roczny kurs scenariopisarstwa w Akademii Scenariopisarstwa Story Lab Pro i napisałam scenariusz filmowy "W dobre ręce". Jestem w trakcie poszukiwania producenta dla tego pełnometrażowego projektu.

W okresie pandemii stworzyłam i wyprodukowałam ku pokrzepieniu serc, bez wychodzenia z domu, miniserial internetowy "Pogotowie dla samotnych", w czym bardzo wspierała mnie moja córka - młoda aktorka, Gabriela Chojecka. Na ten projekt udało mi się otrzymać stypendium od Ministra Kultury i Sztuki w ramach programu "Kultura w sieci". 

Oprócz pisania, obcowania z ukochaną rodziną, moją wielką pasją są podróże. Szczególnie cenię sobie odkrywanie tajemnic Azji, co znalazło odzwierciedlenie w "Dzwczynie z Ajutthai".

 

 

Na planie filmu "Grzechy dzieciństwa" z reżyserem Krzysztofem Nowakiem i Renatą Bednarczyk

bottom of page